FESTIVAL PERFROMANCE A MULTIMÉDIÍ / 29. 5. — 15. 6. 2024 / PIAZZETTA A NÁRODNÍ DIVADLO, PRAHA
PHOTO CREDIT: SOUMYA SANKAR BOSE
RE-CONNECT ART 2024
4. ročník mezinárodního festivalu performance a multimédií Re-connect Art letos přinese umění do veřejného prostoru na piazzettě Národního divadla v Praze. Tématem letošního ročníku je Revealing / Odkrývání, v rámci nějž se festival zaměří na zviditelňování skrytých společenských témat a do popředí posune české i zahraniční umělce, kteří si zaslouží více pozornosti veřejnosti i uměleckého světa. Festival bude probíhat od 29. května do 15. června 2024. Program přinese intervence do veřejného prostoru, projekce, video-art, workshopy, diskuze, artist talks a další.
CREDIT: ARTBIOM
ODKRÝVÁNÍ
Festival se v letošním ročníku zaměří na odhalení skrytého, nevyřčeného nebo neuvědomělého. Chce skrze různorodé umělecké intervence, diskurzivní a edukativní programy v rámci sérii pop-up událostí zviditelnit témata, která jsou pro mnohé nekomfortní a problematická, či kompromitující, a jsou proto často záměrně potlačována nebo dokonce tabuizována. Kurátorská koncepce chce poskytnout referenční body k orientaci v zahlcujícím toku informací a impulzů, jimiž je člověk v digitální éře obklopený a zviditelnit tak procesy a mechanismy, které často běží v pozadí bez našeho povšimnutí. Festival bude zároveň aktivně používat digitální technologie k podpoře živého umění, celospolečenského diskurzu a rozvíjení interaktivních a participativních uměleckých praktik.
O PRAGUE BIENNALE
Mezinárodně etablovaná událost současného umění, Prague Biennale, byla založena Helenou Kontovou a Giancarlem Politi a stojí za ní Nadace Prague Biennale Foundation. Po průkopnickém prvním ročníku, pořádaném spolu s Národní galerií v roce 2003, následovaly tři úspěšné vydání ve velkolepém průmyslovém prostoru Karlín Hall, ve futuristickém mrakodrapu Microna a na Nákladovém nádraží Žižkov. Hlavním cílem projektu v předchozích ročnících bylo prozkoumat a zachytit aktuální trendy na scéně současného umění v oblasti střední a východní Evropy a představit nejlepší umělce a kurátory odborníkům i široké veřejnosti. Od zapojení do Evropské kreativní platformy Magic Carpets v roce 2018 zahájila Nadace Prague Biennale novou, koncentrovanější, každoroční sérii Prague Biennale Projekt. Nový model operuje především s místně specifickými projekty a realizacemi zaměřenými na transformaci veřejného prostoru.
Kurátorský tým pro aktuální ročník projektu: Kateřina Fojtíková, Václav Janoščík a Elis Unique.
Cílem Nadace Prague Biennale je podporovat uměleckou a autorskou tvorbu, která přispívá k obohacení a rozvoji kulturního dědictví společnosti, rozvíjí principy demokracie, humanity, etiky a svobody umělecké tvorby a pomáhá k vytváření povědomí demokratických hodnot. Mezi ně patří svoboda projevu, rovnost, rozmanitost, tolerance odlišnosti a rozdílů, vzájemný genderový a mezidruhový respekt a podpora inkluze.
Důsledkem aktuální ekonomické krize, politických otřesů a dlouhodobých procesů kulturní globalizace je dnes bohužel i razantně se polarizující společnost. V době kulturních bojkotů a lavin hate speech musíme se zvýšenou opatrností dbát na korektnost a vzájemný respekt všech zúčastněných a zajistit inkluzivní a bezpečné prostředí při realizaci našich programů.
Proto jsme se rozhodli přizvat k realizaci projektu Re-connect Art dva externí důvěrníky, kteří budou garantovat transparentnost a koherenci naši inkluzivní strategie a dohlížet na dodržování etických pravidel v rámci festivalových aktivit.
Účastnice*ci programů se tak budou moci těmto důvěrníkům, jimiž jsou Barbora Trnková a Michal Kučerák, svěřit se svými problémy týkajícími se inkluze, diskriminace nebo zneužití mocenské pozice v kulturních institucích, a to buď telefonicky, nebo emailem, pokud preferují komunikaci psanou formou.
Domníváme se, že tento krok přispěje k vytvoření různorodých komunit umělců, výzkumníků a diváků s cílem nastolit atmosféru bezpečí a přijetí, která podpoří vzájemné obohacování prostřednictvím výměny znalostí a zkušeností.