top of page
Reconect.jpg

5. 9. 2021   18:00
Darina Alster & Saydie Vell: PIETA
Kaple Sv. Jana Nepomuckého, Vojanovy sady

alster.jpg

Pieta, kde nikdo neumírá, jen se probouzí ze spánku. Ústřední postavou piety je velká kosmická Matka. Noční obloha, ze které je stvořeno tělo Matky, vhání svou prostorností slzy do očí. Matka drží v náručí svou dceru. Dcera není mrtvá, ale spí, chvěje se jako noční motýl, zatímco ji matka něžně ovíjí červeným vláknem své lásky. Darina Alster společně s performerkou Saydie Vell vytváří erotickou variaci na téma piety. Autorky pracují s určitým napětím mezi dvěma ženami dvou různých generací. Vzniká zde velký prostor pro snění. Diváci přející si zhlédnout Pietu naživo budou vyzváni k účasti skrze procházení magickým obrazcem v okolní městské krajině. 


Darina Alster je umělkyně, která o sobě dává vědět zřetelně formulovanou výpovědí o hranicích a limitech dnešního světa. Narušuje konvenčně vnímané hranice, otevírá nejrůznější tabu a kriticky se vyslovuje ke stavu současné společnosti. Zajímá ji okamžitá sociální skutečnost, ale také neměnné danosti lidské duše, archetypy a tajemství. Kromě performance se věnuje vizuálnímu umění, publicistice a pedagogickému působení. Od roku 2016 pečuje o pražskou sekci skupiny Mothers Artlovers. Od jara 2019 vede společně s Kateřinou Olivovou studio Nových Médií 2 na pražské Akademii výtvarných umění. Žije a pracuje v Praze.

Saydie Vell ve svých performancích systematicky zkoumá význam slova konformita. Ztělesňuje éterické bytosti, superhrdinky, noční motýly a jiné erotické archetypy. Sexualitu vnímá jako životní Esenci. Ráda pracuje s provazy. Od roku 2019 je studentkou Ateliéru Nová Média II na pražské AVU.

bottom of page