top of page
glass.jpg

Bengisu Uykusu  /TUR/ 
Tvůj osobní Buddha, 2021
Video, 3:17

Reálný život je plný omezení a překážek, které člověk musí den co den namáhavě překonávat, často s pocity osamění a úzkosti… Anonymita a benevolence společenství sociálních médií však nabízí spolehlivý úkryt, pocit klidu a bezpečí. Instruktážní video s nadsázkou doporučuje nejefektivnější přístup prezentace svého ideálního já ve virtuálním světě: představení svého osobního náboženského kultu. Video ukazuje proces vytváření vlastního předobrazu duchovního vůdce – svého osobního Buddhy. S pomocí filtrů, emotikonů a dalších oblíbených online nástrojů se tvorba vlastního alter ega překvapivě stává téměř meditativní.

Tato práce je poctou Nam June Paikovi a Martinu Gorovi. Jedná se o fikci. Nemá v úmyslu pobuřovat, urážet nebo zraňovat jakékoliv náboženství nebo náboženské organizace, víru nebo city jakéhokoliv člověka nebo komunity.

Poděkování: Orkun Oral

bengisu uykusu_YourOwnPersonalBuddha2(1).png

Bengisu Uykusu je turecká multidisciplinární umělkyně působící v oblasti fotografie, videa a sound-artu. Studovala na SAE Institute İstanbul (obor: film a televize), na hudební katedře Bahcesehirské univerzity (obor: jazz) a bakalářský titul získala na Istanbulské univerzitě Bilgi (obor: hudba) V rámci výměnného programu Erasmus absolvovala výměnný pobyt na Malmö Music Academy-Electroacoustic Music Composition Department ve Švédsku. Uykusu pracuje pro společnosti zabývající se produkcí dokumentárních videí a reklamní agentury. Zúčastnila se řady skupinových výstav a vystoupení po celém světě.

bottom of page