top of page
Reconect.jpg

Barbara Benish & Enrique Leal    USA / CZE/ ESP
VÝSEV SEMEN, 2021
Video, 4:05 min

Koncept: Barbara Benish a Enrique Leal  

Fotografie a video: Enrique Leal

Pod socha: Barbara Benish

Hlasový projev: Soroush Sanaeinezhad

Básník: Omar Khayyam (1048 - 1131)

Místo činu: ArtMill, Čechy, Česká republika

Benish_Leal_Sunflowers (2).jpg

Práce Výsev semen je metaforou životního cyklu, od růstu a rozkladu až po znovuobnovení. Sestřih záběrů aktivity nočních květin a zahrad, zachycený za letního úplňku. Žížaly a slimáci obývají temnotu vlhké půdy a vnáší do ní život bohatý na živiny. Život bez lidí je neuvěřitelně bohatý, reprodukuje se a regeneruje nezávisle na lidské přítomnosti.

Barbara Benish je umělkyně, kurátorka, spisovatelka a farmářka. Do Prahy se přestěhovala z USA v roce 1992 jako stipendistka Fulbrightova programu poté, co roku 1989 spolukurátorovala výstavu „Dialog: Praha/Los Angeles“. Byla první, kdo před dvaceti lety prezentoval obrazy na ArtWall v Praze („Flower Power, 2000“), koncept byl realizovaný společně s Centrem pro současné umění Praha. Její práce byly vystaveny na stovkách mezinárodních výstav v Evropě a USA, včetně P.S.1/MoMA Museum (New York), Getty Museum (LA), Stadtgeschichtliche Museen (Německo) a Národní galerii v Praze. Benish je zakládající ředitelkou ArtMill, centra ekologického umění, které od roku 2004 podporuje environmentální vzdělávání. Deset let pracovala jako poradkyně OSN pro umění se zaměřením na otázky životního prostředí a působí jako členka výboru Výzkumného centra pro sociální praxi v umění (Kalifornská univerzita, Santa Cruz). Je spoluautorkou knihy Form, Art & the Environment (Forma, umění a životní prostředí, Routledge, 2017) a na vydání čeká Art, Food + Farming (Umění, jídlo + farmaření, Routledge, 2021).  www.barbarabenish.com

Enrique Leal je vizuální umělec a docent tištěných médií na katedře umění Kalifornské univerzity v Santa Cruz, který pochází z brazilského města Recife. Vystudoval Polytechnickou univerzitu ve Valencii a obdržel doktorát z výtvarného umění na univerzitě Castilla La Mancha, kde založil a vedl oddělení tištěných médií v letech 1998–2014. Získal stipendium Institutu ibersko-americké kultury a Španělské akademie v Římě a působil jako hostující umělec/učitel v Rutgersově centru pro inovativní tisk a práci s papírem na Rutgersově univerzitě. Lealova práce byla vystavena a je zastoupena ve sbírkách v Argentině, Brazílii, Francii, Maďarsku, Španělsku a USA.

bottom of page