top of page
glass.jpg

Ender Rodriguez /VEN/
Shltnout Bolívara ve 4,2 krocích, 2020
Video, 4:15

Videoperformance v podobě výukového videa představuje bezprostřední a organickou reakci venezuelského autora na nesnesitelnou politickou situaci a chaos v jeho rodné zemi. Návod, fungující také jako autokatarze, je konceptuálním receptem, jež má lidem pomoci symbolicky spolknout nespravedlivý ekonomický systém ve 4,2 didaktických krocích.   Autor videoperformance, který podobně jako většina Venezuelanů čelí nedostatku jídla, používá ve své videoperformanci metaforu pojídání bankovek (s tváří historické postavy Simóna Bolívara), které byly vlivem katastrofální ekonomické politiky zcela znehodnocené. Uprostřed pandemie covidu tak autor nabízel možnost online sdílení frustrace a zároveň jejího uvolnění specificky odlehčenou formou nabitou drsnou ironií.

Kamera: Porfirio Parada

Střih: Joshua Rodriguez

ENDER RODRIGUEZ_DEVOURS BOLÍVAR IN 4.2 STEPS_4.jpg

Ender Rodríguez je venezuelský multidisciplinární umělec žijící v San Cristóbalu. V roce 1997 vystudoval výtvarné umění na CINGRAF v San Cristóbalu,Táchira, Venezuela.

Ve své tvorbě uplatňuje média jako je kresba, malba, fotografie, sochařství, instalace, poezie, video a akční umění, a využívá všechny druhy materiálů a jejich výrazových možností. Typicky přitom uplatňuje gestické a performativní přístupy, zapojuje humor a ironii a odkazuje na výrok Josepha Beuyse, podle nějž "každý čin je uměleckým dílem".

bottom of page