7. 9. 2021 18:00
David Helán a Eliška Perglerová:
ČESKÁ ZNÁRODNÍ BANKA (Magnetická performance)
Manifesto Florenc
Společný projekt Davida Helána a Elišky Perglerové reaguje na vývoj ekonomické situace, spojený s uzavírkou planety, která se teprve předpokládá. Například duše pneumatiky nafouknutá a navlečená na kolemjdoucím změří podkožní tuk a vypočte tak míru připravenosti na inflaci – netřebažer trenažer. “Jsme začínající makléři reality, kteří se snaží hypotetizovat veřejnost (zhypnotizovat za účelem dosažení hypotéky). K tomuto cíli plánujeme zhotovit zařízení Magnetická performance. Naše podniková filozofie je založena na apropriaci pojmů jako realita, vykoupení, věřitel atp. Snažíme se povýšit obchod s realitami na úroveň obřadu, čímž naše firma artikuluje tezi o plné kanonizaci každého klienta, který nám projde pod rukama. VŠ podvodnikatelská, Česká národní banka, Příživnostenský úřad, Destabilišment, Osoba prodělečně čilá, Podvodnikalská pojišťovna, Příživostenská banka, Makroekonomie, Estébák z Erstebank. Na povrchu magnetu budou postupně přibývat předměty jako klíče (podle počtu klíčů odhadujeme movitost klientů) mince (množství, které vytěžíme, ukáže na držgrešli), ale také nástroje sloužící k měření (pneu - inflace, kuchyňské utěrky - bankovní máslo, řezák s úhloměrem na zápěstí - perspektiva v krvi, apod.).”
David Helán rozpracovává autorsky komponovanou metodu, vycházející z abstraktně, striktně lingvistického vnímání světa, jehož jakoby je třeba kontinuálním způsobem rozplétat, nebo chcete-li rozprogramovávat. Mentálním otěžím, jež mu má v bezprostřední době dopomoci jeho činnost nejlépe naplňovat, a které tuto nejlépe vyjádří, jsou pojmy „neaupairm“, „novononkonfrontno“, a „multiether“.
Eliška Perglerová vystudovala sochařství a monumentální tvorbu na AVU. Ve své tvůrčí práci se pohybuje mezi sochou, instalací, performance či happeningem. Vytrvale se věnuje rozličným průzkumům úzkostí, osobních strachů, ale také otázce koncentrace. V roce 2016 založila s Ivetou Čermákovou Galerii Jedna hodina. Od roku 2016 pravidelně spolupracuje s Davidem Helánem. Perglerová se také věnuje záchraně starých věcí, hledání pokladů a výrobě experimentálního vína.