
VIRTUÁLNÍ
IDENTITA?
15. – 19. 9. 2022 / PRAHA
Festival performance
a videoart ve veřejném prostoru
Letošní vydání festivalu performance a videoartu organizovaného Nadací Prague Biennale s podtitulem Re-connect Art se zaměří na téma sebeprezentace ve virtuálním prostoru. Žijeme v éře digitálních komunikací, jejichž vliv byl ještě posílen prožitým obdobím izolace. Přesunem většiny pracovních i úředních jednání do online prostoru došlo k jeho institucionalizaci. Identita homo digital se v této nové vrstvě setkává s rafinovanými nástroji manipulace. Ať už se jedná o sociální média, fenomén influencerů, vytváření falešných virtuálních identit či sebe vylepšování pomocí filtrů, všechny tyto tematické okruhy spojuje eskapismus, únik do rozšířené reality.
Lokality
Eventy










Video sekce










![ErskineStein_RelayDelay_[1920x1080].jpg](https://static.wixstatic.com/media/fd7ba8_91156f50135b4fedafbba10cb4134c36~mv2.jpg/v1/fill/w_481,h_271,q_90/fd7ba8_91156f50135b4fedafbba10cb4134c36~mv2.jpg)







O Prague Biennale
Mezinárodně etablovaná událost současného umění, Prague Biennale, byla založena Helenou Kontovou a Giancarlem Politi a stojí za ní Nadace Prague Biennale Foundation. Po průkopnickém prvním ročníku, pořádaném spolu s Národní galerií v roce 2003, následovaly tři úspěšné vydání ve velkolepém průmyslovém prostoru Karlín Hall, ve futuristickém mrakodrapu Microna a na Nákladovém nádraží Žižkov. Hlavním cílem projektu v předchozích ročnících bylo prozkoumat a zachytit aktuální trendy na scéně současného umění v oblasti střední a východní Evropy a představit nejlepší umělce a kurátory odborníkům i široké veřejnosti. Od zapojení do Evropské kreativní platformy Magic Carpets v roce 2018 zahájila Nadace Prague Biennale novou, koncentrovanější, každoroční sérii Prague Biennale Projekt. Nový model operuje především s místně specifickými projekty a realizacemi zaměřenými na transformaci veřejného prostoru.
Aktuální pátý ročník Prague Biennale Projekt s podtitulem Re-connect Art prozkoumá identitu homo digital a specifika sebeprezentace ve virtuálním prostoru. Projekt si klade za cíl oživit veřejný prostor města prostřednictvím živých uměleckých intervencí a podnitit otevřenou debatu kolem aktuálních otázek současnosti díky konfrontaci s uměním z celého světa.
Kurátorkámi aktuálního ročníku festivalu jsou Jitka Hlaváčková a Elis Unique.