top of page
R23_background_.gif

OPEN CALL FOR PHYSICAL THEATRE AND MOTION WORKSHOP WITH ARMANDO ROTONDI AND
GUY BAR-AMOTZ

Prague Biennale invites performing artists to participate in a major training workshop project in Prague. The project will be presented as part of the Re-connect Art 2023 – International Performance and Multimedia Art Festival in Public Space, focused on the theme Virtual Body of Society.

 

Participants in the workshop will work with installation artist Guy Bar-Amotz and theatre director Armando Rotondi to create a short physical theatre performance piece that will be presented to the public as part of the official festival programme. Live acting comes into an imaginative fusion with mech-animated talking robot masks and forms a living sculpture in a contemporary adaptation of Karel Čapek’s play R.U.R. (1920) that invented the term “robot.”


 

The project will take the form of an intensive 6-day workshop from 12 to 19th July, with public sharing on 20th July.

 

SUBMISSION DEADLINE: 2nd July 2023.

16. R.U.R. Image by Guy Bar-Amotz. still from video.still, Exhibition space-Beit Uri and R
About

O festivalu:

Mezinárodní festival performance a multimédií Re-connect Art: Virtual Body of Society se bude konat od 13. do 30. července 2023 na veřejných prostranstvích především v centru Prahy. Ve třech postupně zahájených programových blocích představí přibližně desítku živých performancí, sekci videoinstalací, a mezinárodní přehlídku videoartových děl, která budou prezentována na obrazovkách a LED panelech umístěných na frekventovaných veřejných místech: náměstích a relaxačních zónách, knihovnách, kavárnách, pasážích, obchodních, kulturních a komunitních centrech, nádražích, nemocničních čekárnách atd. Hybridní forma festivalu kombinuje prezentaci uměleckých děl ve veřejném prostoru s možností účasti online, na dálku. Tento formát vznikl v reakci na podmínky nastolené globální pandemickou krizí, a i do budoucna je naší vizí rozvíjet a adaptovat současné technologie pro oblast umění.

Contact
bottom of page