top of page
proužek2.jpg

Tomáš Javůrek

CZE

ALGORITMY MOCI

1. 6. 15:00 Lecture

Tomáš Javůrek ve svém příspěvku představí práci srbského umělce a pedagoga Vladana Jolera, aktuálně vystavenou ve ScreenSaverGallery. Jolerova práce, nazvaná „Nový extraktivismus“, je asambláží alegorií, map a informačních sond do skryté logiky rozložení moci uvnitř sociální reality digitálního věku.
Ústředním aktérem alegorií „nového extraktivismu“ je uživatel. Tento uživatel, podobně jako mytologická bytost Ouroboros, pojídá svůj vlastní ocas, což je cyklus, kdy je konzumentem produktů vytvořených z jeho vlastních zdrojů. Je záměrně uklidňován „volným pádem“, aby buď nepoznal, nebo mu bylo lhostejné, že sám přispívá ke svému vlastnímu vyčerpávání a exploataci.

proužek1.jpg
Y_dno_B.jpg

Tomáš Javůrek je umělec, programátor, akademik a kurátor, jehož práce se točí kolem digitálních médií, velkých dat, umělé inteligence a online prostředí. V roce 2023 získal doktorát na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde byl také hlavním řešitelem uměleckého výzkumného projektu zaměřeného na big data a vizuální umění (datatata.info). Tomáš v současnosti působí jako pedagog v ateliéru fotografie Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Pedagogicky také působil na Katedře intermédií Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě a je nezávislým knižním vydavatelem.
Od roku 2010 Tomáš spolupracuje s Barborou Trnkovou pod přezdívkou ‚&‘ a na serveru metazoa.org. Jejich společná tvorba se převážně zaměřuje na digitální média a umění v online prostředí. Jsou zakladateli a kurátory ScreenSaverGallery, unikátního experimentálního výstavního prostoru pro digitální umění (screensaver.gallery).

bottom of page