top of page
glass.jpg

Roman Deingruber                   CZE / USA  
Sféra, 2004       
Video, 3:30     

Ve své aktuální tvorbě, jednokanálových videích, zpochybňuje Roman Deingruber roli umělce jako subjektu. V rámci tvůrčího procesu kombinuje tělo se softwarem a vytváří tak abstraktní formy reality a vnímání, které vyvolávají otázky a odpovědi. Tyto videoperformance jsou promýšleny v procesu sebeučení: „...stávají se ‚autoportréty‘ nebo ‚vizuálními studiemi‘ sebe sama hledajícího identitu v rámci sebe-vesmíru“.

Roman Deingruber_sphere still.jpg

Roman Deingruber vyrůstal v Ostravě, městě v hornickém regionu České republiky. Po sametové revoluci získal stipendium a odjel studovat do Mezinárodního centra pro fotografii v New Yorku, od té doby žije a pracuje střídavě v Ostravě a v Portlandu v USA. Deingruber se zabývá novými médii a k pohyblivému obrazu přistupuje podobně jako malíř k plátnu. Inspirován svou ranou láskou k malířství (obdivem k obrazům svého prastrýce Josefa Drhy) používá fotoaparát jako štětec, aby zachytil strukturu a pohyb toho, co vidí kolem sebe. V rámci struktury času zkoumá způsob, jakým se vnímání pohybuje mezi vědomým a nevědomým, viděným a neviděným, a realizuje jakýsi postmoderní impresionismus. 

Kvality jeho díla jsou zároveň strukturální i organické, městské i bukolické. Svá díla vystavoval mimo jiné v Art Murmur Gallery v Los Angeles v roce 2005, v The Artist Network v New Yorku, v NY Constellations, v HYCAC – Huang Yan Contemporary Art Center v Pekingu nebo na Peking 798 bienále  v roce 2009.

bottom of page