top of page
Reconect.jpg

Sasha Aleksandar  GBR  & Francisca Rocha Gonçalves PRT 
BICHO DO AGER, 2021 
Video performance, 15:35 min

Performance a kreativní režie: Sasha Aleksandar

Světelná instalace: OPENFIELD CREATIVE LAB 

Zvuk: Francisca Rocha Gonçalves  

Kamera a střih: Plaxie Plakor

Animace a video: Ivana Šerić

Video příspěvky: Nikola Radovani, Marija Kamber, Josipa Slavíček

Poděkování: JELSA ART BIENNIAL, Karmen Krasić Kožul, Tomo Stipišić, Ager, Mamica & Nono

RADOVANI_JABB2021_Ager_06.07.2021-26.JPG

V návaznosti na náhlou, ale pravděpodobně trvalou změnu způsobenou pandemií, otevírá „Bicho Do Ager“ věčné dilema ohledně identity. Jsme mravenci, nebo kobylky? Video zachycuje site-specific performanci od Sashy Aleksandar a světelnou a hudební instalaci od Francisca Rocha Gonçalvese (Openfield Creative Lab), kterou vytvořili v roce 2021 pro bienále v Jelse, které se koná na Starigradské pláni, přes dva tisíce let starém dědictví UNESCO na chorvatském ostrově Hvar. Performance je inspirovaná povídkou Proměna od Franze Kafky a transformací Řehoře Samsy v obří hmyz. Zaměřuje se na čas a prostor jako základní dimenze naší existence, stejně jako na lidskou tendenci hledat vysvětlení a přizpůsobit se novým životním podmínkám.

Sasha Aleksandar je performer působící v Londýně, zakladatel tanečně divadelní skupiny „Mother & Fuckers“, která v divadelním prostředí oslavuje diverzitu, stejně jako taneční a klubovou kulturu. Sasha vystudoval na nechvalně proslulé St Martin’s College v Londýně, vníž se naučil pohybový systém “Gaga” Ohada Naharina. Poté, co dvacet let pracoval jako stylista a módní umělecký ředitel produkující bezchybné editoriály a extravagantní přehlídky, se zaměřil na choreografii,(spolupracoval s Verou Alves na muzikálech Alenka v říši divů a Peter Pan v Lisabonu) a na používání tanečního jazyka v rámci vícevrstevnatých performancí a uměleckých realizací.

Francisca Rocha Goncalves je výzkumnice z Porta, kde v současné době žije a pracuje. Má vzdělání v přírodních vědách, získala titul ve veterinární medicíně souběžně také magisterský titul ze studia interaktivní hudby a zvukového designu na univerzitě v Portu. V umělecké praxi propojuje svůj zájem o zvuk, technologii, umění a vědu a klade si v ní za cíl upozorňovat společnost na environmentální otázky. Vášeň pro biologii a hudbu ji vedla k nalezení synergií mezi nimi. Skrze propojování těchto světů se pokouší najít nové sonické přístupy, a to nejen v rámci hudební kompozice, ale i pro živá vystoupení. Je spoluzakladatelkou uměleckého kolektivu Openfield Creative Lab a projektu Ocean Soundscape Awareness – ØSAW.

Spolek Openfield Lab, který v roce 2015 založilo pět místních umělců z portugalského Porta, se snaží prozkoumat synergii kombinace umění a technologie, aby poskytla svěží a pohlcující zážitky. K dnešnímu dni se tým v Openfieldu spojil, aby vytvořil širokou škálu interaktivních a výkonných mediálních uměleckých děl, která pomohla utvářet vnímání uměleckých zážitků publika ve veřejných i soukromých prostorách. Kromě toho fyzický prostor, kde Openfield působí (jakožto umělecká laboratoř), je ideálním místem pro budování spolupráce s jinými tvůrci, formou workshopů, rozhovorů, představení a výstav. Openfield je: Francisca Rocha Gonçalves, Ivo Teixeira, Nuno Alves de Carvalho, Rodrigo Carvalho a Tiago Rocha.

https://openfield-creativelab.com

bottom of page